Metoda Schroth to oddechowo- ortopedyczny system trójpłaszczyznowej terapii skolioz dzieci, młodzieży i dorosłych. Terapia Schroth stosowana jest także w przypadkach wad postawy, chorobie Scheuermanna zwanej kifozą młodzieńczą, chorobie Bechterewa zwanej zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa, chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa, itp.
W metodzie Schroth postawę ciała rozpatruje się jako
układ 3 równoległych prostokątów (bloków) odwzorowujących odpowiednie odcinki ciała, ułożonych jeden na drugim:
- Pierwszy blok miedniczy obejmuje miednicę, odcinek lędźwiowy kręgosłupa oraz podbrzusze po pępek i dolne żebra.
- Drugi blok klatki piersiowej obejmuje górną część brzucha i klatkę piersiową. Jego dolną granicę określa 12. kręg piersiowy, a górną 3. kręg piersiowy.
- Trzeci blok obręczy barkowej ograniczony jest obrysem kończyn i barków.
Przy prawidłowej postawie ciała te trzy odcinki ustawione są względem siebie w sposób zrównoważony, równolegle do siebie względem podstawy ciała. W projekcji bocznej, wskutek fizjologicznych krzywizn kręgosłupa, te trzy odcinki przyjmują kształt trapezów.
W zależności od wady dochodzi do przesunięcia odcinków względem siebie co skutkuje utworzeniem klinów:
- w tzw. skolioza trzyłukowej: trzy ostre konce klinów skręcają się do przodu, a trzy szerokie części klinów skręcają się do tyłu tworząc trzy skręcenia tułowia wokół osi pionowej. Mechanizm ten tworzy trzy wyniosłości kifotyczne i trzy wklęsłości lordotyczne.
- w tzw. w metodzie skoliozie czterołukowej: dodatkowo blok miedniczy dzieli się na część lędźwiową i miedniczą, i te dwie części ustawione są względem siebie w kontrwygięciu.
- w przypadku np. choroby Scheuermanna dochodzi do symetrycznych odchyleń od prawidłowej postawy ciała w płaszczyźnie strzałkowej (hiperkifoza) powodujących tworzenie się trzech strzałkowych klinów co skutkuje patologicznym ukształtowaniem krzywizn kręgosłupa.
Metoda oparta jest na asymetrycznych derotujących ćwiczeniach oddechowych połączonych z równoczesną trójwymiarową korekcją. System polega na stosowaniu ćwiczeń w trzech płaszczyznach: czołowej, strzałkowej i poprzecznej.
Stosowane rodzaje ćwiczeń:
- wentylacyjne wykorzystujące tzw. obrotowo-kątowy oddech.
- mobilizacyjne - mające na celu poprawę czynności ruchowych stawów, zwłaszcza kręgosłupa i obu obręczy,
- kształtujące (formujące) - ćwiczenia derotacyjne tułowia i obręczy barkowej oraz stabilizujące na uzyskaną korekcję,
- rozciągająco-siłowe działające derotacyjnie na kręgosłup oraz korygujące wszystkie składowe. Najczęściej są to ćwiczenia izometryczne powiązane z ćwiczeniami czynnymi właściwymi.
- elongacyjne (w zwisach) - wydłużanie kręgosłupa, działanie wywierające wpływ głównie na więzadła, torebki stawowe i ścięgna.
Metoda Schrotth jest jedną z 7- u metod postępowania terapeutycznego w przypadku skolioz rekonendowaną przez SOSORT.
Brak komentarzy
Comments are closed.